AMERİKALI SUBAY ÖLÜ BULUNDU
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 12:34
 
AMERİKALI SUBAY ÖLÜ BULUNDU
ABD ordusunun Irak ve Afganistan işgalinde sivillere yönelik işkencelerini senatoya yazdığı mektupla ortaya çıkaran Amerikalı subay Ian Fishback, uzun süredir psikolojik tedavi gördüğü hastanede bilinmeyen bir nedenle hayatını kaybetti
Dünya Haberi
AMERİKALI SUBAY ÖLÜ BULUNDU

ABD'nin Irak ve Afganistan'da sivillere yönelik 'eğlence' amaçlı işkenceleri ifşa eden Amerikalı subay Ian Fishback, uzun süredir kaldığı akıl ve ruh sağlığı hastanesinde hayatını kaybetti.

Ailenin yayınladığı ölüm ilanına göre 42 yaşındaki Fishback, 19 Kasım'da Michigan eyaletinde depresyon ve zihinsel sağlığının bozulması sonrası nakledildiği hastanede aniden öldü.

 

"ADALET ARAYACAĞIZ"

Ailesinin açıklamasında, "Birçok zorlukla karşılaştı ve çoğumuz çaresiz hissettik. Ona ihtiyacı olan yardımı vermeye çalıştık. Görünüşe göre sistem onu tamamen ve trajik bir şekilde yüzüstü bırakmış. Ölümü ve resmi makamla ilgili pek çok soru var. Şu anda ölüm nedeni bilinmiyor. Ancak sizi temin ederiz ki adalet arayacağız. Çünkü adalet onun için çok önemli bir şeydi" ifadelerine yer verildi.

 

Fishback, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Cumhuriyetçi Senatör John McCain ve komiteye başkanlık eden Cumhuriyetçi Senatör John Warner'ın kıdemli yardımcılarına yazdığı bir mektupta ABD askerlerini Irak ve Afganistan'da gerçekleştirdiği insanlık ayıbını ifşa etmişti.

 

"ASKERLER EĞLENSİN DİYE UYKUSUZ BIRAKILIYORLARDI"

Fishback ve 82'inci Hava Tümeni'nden diğer iki asker, mektupta şu ifadelere yer verdi:

"Afganistan ve Irak'taki mahkumlar saldırıya uğruyor. Yüksek sıcaklıklara maruz kalıyor. Onlardan bilgi almak amacıyla ya da sadece askerleri eğlendirmek için uykusuz bırakılıyorlardı"

 

Fishbak, McCain'e yazdığı mektupta şunları söyledi:

"Tüm çabalarıma rağmen, tutuklulara yasal ve insani muamelenin ne olduğu konusunda komutanlarımdan net ve tutarlı cevaplar alamadım. Ölüm tehditleri, dayak, şiddetli fiziksel zorlama, rehin alma, uykudan mahrum bırakma ve aşağılayıcı muamele dahil olmak üzere çeşitli suistimaller. Komutam altındaki askerler ve ben bu ihlallerin bazılarına hem Afganistan'da hem de Irak'ta tanık oldum"

Bu ihlallerin bildirilmesi, ABD Senatosunun 2005 yılında İşkenceyi Önleme Yasasını kabul etmesine yol açtı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı